Ana Arı

Ayı Arılığa Saldırdı Aman Dikkat

Ayı Arılığı Ziyarete Gelmiş

Bulunduğumuz bölge ayıların yaşamasına uygun olmadığı halde Milli Parklar tarafından salınan ayıların bizlere verdiği zarar.

Her zaman bir gün başıma böyle bir olayın geleceğini biliyordum ama hangi gün geleceğini kesinlikle bilmiyordum. Yirmi yıldır aynı yerde arıcılık yapmaktayız.

Babadan oğula geçen bir meslek desek doğrudur. Meslekten öte bir aşk diyebiliriz aslında. Arıcılık aşk ile yapılmazsa kesinlikle başarılı olunmaz.

Orman ile aramızda sadece 1 köy yolu dediğimiz taşlık bir yol bulunmaktadır. Bu ormanda domuz gördüğümüz oldu ama Ayı 20 yıldır görmedik ve duymadık.

Yakın çevremizde herhangi başka bir arıcı bulunmamakta. Bu aslında güzel bir şey olabilir ama birilerinin olmaması da çok sıkıcı oluyor.

Hafta sonu diye arılıktan ayrılan çalışanlarımız, bu gün arılığa geldiğinde arılığın tamamen darma dağın olduğunu görmüşler. 

Pusuda Bekleyen Kovan Avcısı Ayı

20 yıldan fazladır aynı yerde bulunan arılığa ne bir domuz ne de bir başka yabani hayvan musallat olmuştu. İlk defa başımıza gelen bu olay karşısında ne kadar şaşkın olsak da başımıza bir gün geleceğini zaten biliyorduk.

İşin güzel kısmı 20 yıldır böyle bir yağmalama ile karşı karşıya kalmadık 🙂 bu mutlu edici bir şey aslında.

Bizim yokluğumuzu fırsata çeviren Ayı Kardeş 🙂 Tüm kovanları tek tek gezmiş. Hoşuna gideni tamamen sıyırmış. Hoşuna Gitmeyeni de yerden yere vurmuş. El insaf be 🙂 O kadar emeğimiz var hiç mi acımadın. Hiç bir kovanın Ana Arısı ortalıkta yok. Sanki tek tek seçmiş yemiş. Aman dikkat edin.

Ayılara Karşı Arılık Nasıl Korunur?

  • Etrafı sağlam tel çitlerle çevirmek
  • Arazinin etrafını en az 1.5 (bir buçuk) metre yüksekliğinde duvar ile çevirebilirsiniz
  • Arazi etrafına korkuluk koyarak engelleyebilirsiniz.
  • Kovanlarınızı yüksek yerlere koyarak koruyabilirsiniz.

Ana Arı Satın Almak Mı İstiyorsunuz? Hemen https://www.ana-ari.net ziyaret Edin. Garantili Ana Arı Satın Alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonSipariş Vermek İçin Tıkla