Ana Arı

Ogul Tuzağı Kurmak ve Yakalamak

Yeni arıcılar genellikle arı kovanlarının yakınına kurulan sürü tuzaklarının veya sürü yemlerinin arılarının sürü yapmasına neden olup olmayacağını merak eder. Cevap kesin bir “Hayır” dır. Bu endişelenmen gereken bir şey değil.

Tüm tetikleyicileri bilmesek de, sürü dürtüsünün bir koloni içindeki koşullar tarafından düzenlendiğini biliyoruz. Mevsim, iklim, koloninin genel sağlığı, kalabalık, yem mevcudiyeti ve genetik gibi faktörlerin karmaşık etkileşiminden kaynaklanır. 
ogul tuzagı kurmak

Unutmayın, oğul koloni düzeyinde bir üreme eylemidir. Bir koloninin iki veya daha fazla yaşayabilir parçaya bölünmesi için koşulların mükemmel olması gerekir.

Arılar arasında ev avı

Arıcılar olarak, çoğu zaman yaklaşmakta olan bir sürünün işaretlerini okuyabilir ve bir sürüyü geciktirmek ve hatta önlemek için proaktif adımlar atabiliriz. Ama yapamayacağımız tek şey hoş kokular ya da güzel evler ile baştan çıkararak bir sürüye neden olmaktır. Sürüye hazır olmayan bir koloni, yakalamak ve bir arada tutmak baya zor olacaktır.

Her gördüğünüz oğul arıları yakalayıp bir arada tutmanız zor diyebiliriz.

Oğul Verme

ana arı satın alAncak, oğul verme kararı verildikten sonra, bir kolonideki arılar mevcut barınma seçeneklerini incelemeye başlayacaklardır. Ortaya koyduğunuz koku cazibesi, çeşitli mevcut boşluklar gibi aniden çekici hale gelir. Bunları inceleyen, girişten girip çıkan ve kutunuzun altı tarafını da inceleyen kâşif arıları görebilirsiniz.

Bu arılar nerede yaşayacakları sorununu çözmek için çalışıyorlar ama bunu bir sürünün olacağını bildikleri için yapıyorlar. Dışarıya koyduğunuz hiçbir şey sürüye neden olmadı ve yemleri ve yem kovanlarını ortadan kaldırmak onu engellemez.

Arılar için daha uzağa gitmek daha iyidir

Çoğu durumda, sürü ana arı kovanına yakın yeni bir yuvaya karar vermez. Evet, ara sıra olur, ancak daha uzağa taşınmak, eski koloniyle rekabeti azalttığı için yeni oluşan koloni için avantajlıdır.

Yeni sürü muhtemelen ilk inişini geldiği yere çok yakın yapacak. Keşif arıları bulgularını rapor edene ve yeni koloni seçenekler arasında karar verene kadar orada kalacak. Bu, kendi arılığınızdan çıkan bir sürüyü yakalamak için en iyi zamandır, ancak hızlı çalışmanız gerekiyor. Bazı sürüler kaçarken günlerce yerinde kalabilirken, diğerleri sadece birkaç dakika kalabilir.

Sürü tuzaklarınızı ana kolonilerden uzağa yerleştirmek bazen kendi sürülerinizi yakalama şansınızı artırabilir, ancak buna güvenemezsiniz. Kararlarının çoğu, neyin mevcut olduğuna ve bu, nerede yaşadığınıza bağlı olacaktır.

Arılığınızı tuzaklarla kuşatın

Sürülerin çoğu arılıktan uzaklaşsa da, arılığımın çevresine sürü tuzakları asmayı faydalı buluyorum. Arılıktan kaçmaya çalışan oğulları yakalama şansınız yüksek olur.

Kraliçe Ana Arı İhtiyacınız için hemen https://www.ana-ari.net ziyaret edin.

Bir Yorum

  1. Kupon Kodu dedi ki:

    Harika içerik! İyi çalışmaya devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonSipariş Vermek İçin Tıkla